Nasze ostatnie realizacje
TYMBARK-MWS – pomiar pary
realizacja w roku 2023
Na podstawie podanych parametrów został dobrany, a następnie zamontowany, okablowany i uruchomiony komplet aparatury kontrolno-pomiarowej do kontroli przepływu i energii cieplnej pary dla Wydziału Tłoczni. Nowoczesny i praktycznie bezobsługowy przepływomierz wirowy SWIRL firmy ABB został zamontowany wraz z kompletem czujników na rurociągu, co umożliwiło korektę wartości przepływu od temperatury i ciśnienia. Dane pomiarowe, stany sumatorów są gromadzone i przetwarzane w przeliczniku typu FP umieszczonym w szafce pomiarowej w miejscu dogodnym dla obsługi. Wyniki pomiarów są dostępne wyświetlaczu przelicznika, ale mogą być po skopiowaniu do komputera analizowane w formie raportów, tabel i wykresów.
PGNiG Wodzisław Śl.- pomiar wody
realizacja w roku 2021
Wymiana głównego układu pomiarowego rozliczenia ciepłej wody produkowanej w Ciepłowni w Wodzisławiu Śląskim miała miejsce w ściśle wyznaczonym czasie, w trakcie przerwy remontowej. W rejonie przewężania rurociągu DN400 do DN300 zamontowany został przepływomierz ultradźwiękowy SONIX posiadający trzy pary sond pomiarowych, co gwarantuje dokładny i stabilny pomiar przepływu. Temperaturę wody zasilającej i powrotnej mierzą dwa czujniki temperatury. Przepływomierz wraz z czujnikami został wpięty do przelicznika typu FP, który gromadzi dane pomiarowe i rozlicza ciepłą wodę. Komunikację z systemem nadrzędnym umożliwią porty RS-485 (protokół Modbus RTU) i Ethernet (protokół Modbus TCP, serwer www) przelicznika FP.
EC Wolbrom – 6 pomiarów pary
realizacja w latach 2021-2023
W ciągu dwóch lat zostało zamontowane 6 układów pomiaru pary. Dwa układy miały na celu modernizację pomiaru wytwarzania pary z 2 kotłów. Wykonano remont pomiaru zwężkowego, wymianę czujników temperatury i przetworników ciśnienia oraz różnicy ciśnień. Dzięki zamontowaniu pomiaru wody zasilającej kotły i wpięciu pomiarów do przeliczników typu FP, uzyskano możliwość bilansowania pracy kotłów. Pozostałe układy pomiaru przepływu i energii pary z rozliczeniem kondensatu służą do rozliczenia EC Wolbrom z odbiorcami pary. Dane gromadzą przeliczniki typu FP i są podstawą do rozliczenia, a po skopiowaniu do komputera, są analizowane w formie raportów, tabel i wykresów. Służą do planowania zużycia i oszczędności.
Veolia Energia Łódź – 3 pomiary pary
realizacja w latach 2021-2022
Dostarczone i zamontowane trzy układy pomiaru przepływu i energii pary służą do rozliczania odbiorców pary z Elektrociepłownią. Nowoczesne i praktycznie bezobsługowe przepływomierze wirowe zostały zamontowane w miejsce pomiarów kryzowych. Pomiary pary w układach rozliczeniowych nie wymagają MID – dla potwierdzenia wysokiej jakości i dokładności pomiaru, prace poprzedziły projekty układów pomiarowych i zakończyła dokumentacja powykonawcza, a zamontowane czujniki posiadają dodatkową kalibrację. Dane, stany sumatorów, zapisane w przeliczniku typu FP, są dostępne dla dostawcy i odbiorcy na jego wyświetlaczu. Stanowią podstawę do rozliczenia, a po skopiowaniu do komputera, są analizowane w formie raportów, tabel i wykresów.
VW – Kontrola zużycia gazu ziemnego
realizacja w latach 2020-2023
Pomiar przepływu gazu ziemnego na poszczególnych nitkach rurociągów od DN15 do DN65 był wykonywany etapami, w czasie wyznaczonych przerw remontowych. Odpowiednio dobrane zakresy przepływomierzy termicznych-masowych i wykonane przeróbki rurociągów w celu uzyskania prostych odcinków pomiarowych, dały użytkownikowi pomiar dokładny i wiarygodny. W miejscu pomiaru, na wyświetlaczu przepływomierza, można zobaczyć wartość chwilową przepływu i wartość sumatora. Przez wyjście RS-485 przepływomierze zostały wpięte sieci zakładowej. Dane z urządzeń są na bieżąco przesyłane do sytemu. Zapis danych umożliwia analizę i tworzenie raportów w celu kontroli i planowania zużycia gazu ziemnego.
DYCKERHOFF – system wczesnego wykrywania ppoż. w magazynach
Zaprojektowany system wczesnego ostrzegania ppoż. jest zamontowany w dwóch magazynach paliw alternatywnych oraz w magazynie węgla. Do monitorowania termicznego hałd zastosowano kamery termowizyjne Heimann . W celu ochrony kamer przed niesprzyjającymi warunkami zamontowano obudowy z ogrzewaniem, chłodzeniem oraz zastosowano autorski systemem ochrony przed zapyleniem. Kamery zostały podłączone do Systemu Spectraterm, który analizuje dane i informuje o zagrożeniach. Równocześnie współpracuje z systemem automatycznego sterownia suwnicami firmy RIALEX, by skutecznie przeciwdziałać i zapobiegać sytuacjom podwyższonego ryzyka. Dane wraz z alarmami z trzech magazynów są dostępne w Sterowni Głównej.